نمایندگان تشکل های فعال در حوزه شهری : اقدامات و تعاملات شهرداری خرم آباد بی سابقه و امیدوار کننده است

ظهر امروز  نخستین نشست تخصصی هم اندیشی سمن های فعال در حوزه شهری و اعضای انجمن های مردم نهاد با شهردار خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل  شهرداری خرم آباد  مهندس یحیی عیدی بیرانوند در این نشست که با همت سازمان  فرهنگی، ورزشی  شهرداری خرم آباد صورت گرفت با اشاره به پایین بودن سطح مشارکت مردم در در خرم آباد گفت: انجمن های مردم نهاد می توانند با توجه به نقش موثری که در بین اقشار مختلف شهروندان دارند، فرهنگ پرداخت عوارض و حق شهروندی را نهادینه کنند تا منابع مالی کافی برای اجرای پروژه ها و فعالیت های بزرگ و تحول ساز شهرداری تامین شود.

شهردار خرم آباد افزود: هم اکنون فقط 8 درصد از مشمولین عوارض خود را پرداخت میکنند و با توجه به اینکه شهرداری منبع درآمد دیگری ندارد تامین مالی پروژه های مربوط به توسعه شهری و حتی خدمات معمول  شهرداری بسیار دشوار است.

 وی خاطرنشان کرد:  باید با کارهای فرهنگی و ترویج فرهنگ شهروندی مردم را مجاب کنیم که سهم سرانه خود را پرداخت کنند.

عیدی بیرانوند با ذکر این نکته که در دو سال گذشته به اندازه کل عمر شهرداری خرم آباد فضای سبز ایجاد شده است تصریح کرد: این روند تا تبدیل شدن خرم آباد به زیباترین باغشهر ایران ادامه خواهد داشت .

شهردار خرم آباد تصریح کرد: در آمد سالانه شهری مانند کرمانشاه شش برابر و یا اراک هشت برابر خرم آباد است  با این حال حجم کارهای در حال انجام شهرداری بسیار بالاست.

وی متذکر شد: تنها راه برون رفت از تنگناهای مالی و پیشبرد کارها مشارکت مردم و انجمن های مردم نهاد است.

وی همچنین با اشاره به  تصمیم شهرداری خرم آباد برای افزایش سرانه مطالعه از نصب چندین باکس کتاب در معابر و پارک های شهر برای مطالعه مردم خبر داد و خاطرنشان کرد: اگر مردم و انجمن ها مشارکت کنند قول می دهیم به زودی خرم آباد سرآمد شهرهای کشور خواهد شد.

محمد حسین پور عضو شورای شهر نیز ضمن تشکر از مدیریت شهردار خرم آباد به خاطر رابطه تنگاتنگ و صمیمی با انجمن های مردم نهاد خواستار استفاده از ظرفیتهای قومی و عشیره ای برای توسعه شهر شد و گفت: عشیره ای بودن خرم آباد بر خلاف تصورات برخی افراد نه تنها عیب نیست بلکه یک فرصت است که باید از آن بهره ببریم.
وی افزود: انجمن های مردمی باید بر روی فرهنگ مطالعه و افزایش سرانه آن  کار کنند و مردم نیز برای کسب اطلاعات نباید فقط به فضای مجازی بسنده کنند. راه توسعه و تکامل جامعه در مطالعه است.
حسین پور خاطرنشان کرد:انجمن های  مردم نهاد می توانند  با مشارکت خود روند فعالیت های شهرداری را تسهیل کنند.

جافر وفایی سخنگوی شورای اسلامی شهر خرم آباد در ادامه جلسه ضمن تبریک به مدیریت شهرداری خرم آباد به خاطر استفاده از پتانسیل عظیم تشکل های مردم نهاد گفت: مشارکت های مردمی و  مردم نهاد قبلا در بین گذشتگان ما در قالب یاریگری ها و آیین های سنتی مانند "پرسونه" وجود داشته و ما اکنون می توانیم به شکل مدرن تری راه آن گذشتگان را ادامه دهیم. وی افزود: باید فکر جمعی  با پتانسیل های اجرایی و مالی شهرداری ترکیب شود تا بتواند منشا تحولات بزرگ باشد.

رضا حاصلی دیگر عضو شورای شهر نیز با اشاره به لزوم تاسیس اتحادیه انجمن های مردم نهاد گفت: لازم است تشکل های مردم نهاد ما به بحران آب و فرهنگ سازی در این مسیر توجه بیشتری نشان دهند.

دکتر محمد فتحی بیرانوند معاون برنامه ریزی شهرداری خرم آباد نیز با اشاره به اراده موجود در شورای شهر و شهرداری خرم آباد برای استفاده از ظرفیت انجمن های مردم نهاد گفت: فضای مناسبی برای همکاری وجود دارد، از یک طرف مدیریت شهری خرم آباد علاقه و اعتقاد راسخی به نهادهای مردمی و شورایی دارد و از طرف دیگر نهادهای مردمی تمایل خوبی به مشارکت در فعالیت های شهری دارند.

وی افزود: اگر این ظرفیت موجود در بستری قانونی هدفمند شود می تواند منشا تحولات بزرگ باشد.

فتحی بیرانوند خواستار ایجاد یک دبیرخانه دائم در این مورد در شهرداری خرم آباد شد و تصریح کرد: موضوعات مطرح شده توسط انجمن های مردم نهاد  باید به صورت تخصص در کمیته های ویژه این دبیرخانه بررسی شده و سپس به عنوان لایحه به شورای شهر ارئه شود تا بتواند به صورت قانون درآید.

مدیران و نمایندگان انجمن های مردم نهاد و سمن های فعال در حوزه شهری نیز در ادامه  این نشست  هرکدام به طرح مطالبات، انتقادات و  پیشنهادات خود در حوزه مدیریت شهری پرداختند.

مظفر افشار پدر بلوط ایران طی سخنانی ضمن اشاره به  فعالیت های شهرداری خرم آباد در دو سال اخیر گفت:عنوان "شهردار پرتلاش" حقیقتا" برازنده آقای عیدی بیرانوند است ،ایشان اولین شهردار خرم آباد در سی سال اخیر است که رابطه ای تا این حد تنگاتنگ و صمیمی با مردم و تشکل های مردمی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بنده هیچگاه بدون دلیل از کسی تعریف و تمجید نمی کنم. اگر ببینم کسی واقعا به توسعه و زیبایی شهر و  گسترش فضای سبز اهتمام دارد در قول و فعل از او حمایت می کنم.

افشار  با اشاره به مشارکت انجمن های مردم نهاد در فعالیت هایی چون اطفا حریق، لایروبی رودخانه ها و غیره افزود: هیچکدام از این  تشکل های مردم نهاد درخواست های شخصی ندارند  حتی بسیاری از فعالیت های داوطلبانه را با هزینه شخصی خود انجام می دهند.

محود مرادی مدیرعامل موسسسه کوشاسبز پایدار نیز در این دیدار گفت: خرم آباد به یمن تشکل های مردمی و فعالان محیط زیست و اقدامات بی سابقه شهرداری خرم آباد به عنوان یکی از هفت شهر برتر ایران انتخاب شده است که این مسئله باعث امیدواری همه ما شده است.

وی با ذکر این نکته که این عنوان کسب شده  دستاورد بزرگ و افتخارآمیزی است است خطاب به شهردار خرم آباد گفت: اینکه در راستای تعامل با تشکل های مردمی گام برداشته اید  باعث جلب اعتماد عمومی و موفقیت بیش از پیش شماست.

مدیر عامل موسسه کوشاسبز پایدار  با اشاره به تبدیل زمین های خالی و پر از زباله به پارکهای زیبا  و همچنین زیباسازی و احداث بوستانها و گردشگاههای زیبا در ورودی شهر گفت: آقای شهردار شما  با اقداماتتان مایه آبروی شهر ما شده اید.

نماینده  انجمن یاران سبز نیز  با اشاره روند تبدیل خرم آباد به باغشهر گفت: مردم باید برای کمک به نهضتی که شهرداری  با کمک فعالان محیط زیست ایجاد کرده است، حق شهروندی خود را در قالب عوارض  مختلف پرداخت کنند.

در نشست هم اندیشی انجمن های مردم نهاد با شهردار خرم آباد انجمن های مردم نهادی چون بلوط بان، توسعه زاگرس جوان، یاران سبز و کوشاسبز پایدار حضور داشتند.