درخواست شهردار از مردم خرم آباد برای مشارکت در آبادانی شهر

شهردار خرم آباد:اگر بخواهیم شهری آباد و بدون مشکل داشته باشیم باید حق شهروندی خود را پرداخت کنیم.

عصر امروز مراسم افتتاحیه طرح آموزش و ترویج تفکیک زباله از مبدأ در محل مجتمع مسکونی مهر واقع در انتهای بلوار زرینکوب و با حضور جمعی از مسئولین و ساکنین مجتمع مذکور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری خرم آباد در ،این مراسم که به همت کانون دانشجویی همیاران طبیعت و با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم آباد برگزار شد،شهردار خرم آباد طی سخنانی با اشاره به انتظارات موجود از مجموعه شهرداری گفت:

شهرداری سازمانی محلی است که بودجه آن از محل عوارض پرداختی شهروندان تامین می شود و دولت هیچگونه تعهدی در راستای تامین منابع مالی آن ندارد.

وی افزود: اگر ما به عنوان مردم این شهر خواهان ایجاد شهری توسعه یافته و دارای استانداردهای یک شهر خوب هستیم باید حق شهروندی خود را پرداخت کنیم.
مهندس عیدی بیرانوند خاطرنشان کرد:
متأسفانه شهرداری خرم آباد از لحاظ درآمدی در بین مراکز استانها در جایگاه بیست و هفتم قرار دارد به طوری که سرانه درآمد شهرداری شهری مانند اراک 8 برابر،همدان 7 برابر و کرمانشاه 6 برابر شهرداری خرم آباد است.

وی تاکید کرد:کل مبلغ پرداختی شهروندان خرم آبادی بابت عوارض نوسازی در طول یک سال نزدیک به 6 میلیارد تومان است در حالی که هزینه جمع آوری زباله در همین مدت 16 میلیارد تومان و هزینه نگهداری فضای سبز شهری مبلغی بالغ بر 15 میلیارد تومان است.

همچنین شهردار خرم آباد در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از ساکنین مجتمع مسکونی مهر بابت ارائه الگوی مناسب از همیاری ، مشارکت جمعی و رعایت آداب شهروندی در یک مجموعه پر جمعیت گفت: تصمیم گرفته ایم در نزدیکی این مجتمع زمینی ده هکتاری با کاربری مسکونی را با توجه به جمعیت انبوه این منطقه و نبود فضای سبز مناسب، به یک پارک زیبا در کنار خرم رود تبدیل کنیم.

وی افزود:پیاده روسازی و ساماندهی اطراف مجتمع نیز از دیگر برنامه های شهرداری خرم آباد در این منطقه است که عملیات اجرایی آن از مدتی پیش آغاز شده است.

عیدی بیرانوند در پایان ابراز امیدواری کرد که ساکنین دیگر مناطق خرم آباد از مشارکت خودجوش و مسئولیت پذیری شهروندان ساکن مجتمع مسکونی مهر الگو برداری کرده و به همان میزان از خدمات متنوع و رفاهی شهرداری بهره مند گردند.

جافر وفایی عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در ادامه این مراسم با تایید صحبت های شهردار خرم آباد در بحث مشارکت شهروندان گفت: شهرداری به همان میزانی که شهروندان مشارکت می کنند می تواند خدمات ارائه دهد.

وی افزود : علاوه بر بحث مشارکت در امور شهری، شهروندان ما باید بحث مطالبه گری و پیگیری خواسته های خود را به عنوان یک اصل مهم در راستای تامین حقوق شهروندی شان مد نظر قرار دهند.

وی ایجاد و یا ساماندهی پارکهای محله ای، بهینه سازی اطراف دریاچه کیو، آغاز عملیات اجرایی ساخت پارک های شاپوری، آبشار طلایی ملت، فرهنگ، کاسیت و چند پروژه دیگر را از جمله فعالیتهای عمده انجام شده در این دوره شورا و شهرداری خرم آباد دانست.

همچنین معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان لرستان نیز با اشاره به سخن شهردار در مورد آمار 7 درصدی عوارض از سوی شهروندان خرم آبادی گفت: مشکل اصلی مجموعه مدیریت شهری این است که شهروندان و مالکین خرم آبادی با پرداخت عوارض 7 درصدی توقع انجام فعالیت های 700 درصدی دارند.

جانی پور افزود: ما باید علاوه بر آگاهی به حقوق شهروندی خود، در انجام وظایف شهروندی خود نیز کوشا باشیم.

وی از اقدامات مثبت و مبتکرانه مهندس ماجدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم آباد در راستای ارایه خدمات و نیز ترویج فرهنگ صحیح جمع آوری زباله تقدیر کرد.

لازم به ذکر است که قرار است در قالب طرح آموزش و ترویج تفکیک زباله از مبدأ علاوه بر ارائه یک سری آموزشها ، کیسه ها و سطل هایی در رنگهای مختلف برای تفکیک انواع زباله های تر و خشک در اختیار ساکنین مجتمع مهر قرار داده شده و سپس این زباله ها با استفاده از مخازن مخصوص سازمان مدیریت پسماند به مقصد مورد نظر انتقال داده شوند.